ITDA INTERNATIONAL

História vzniku

ITDA Group pôvodne vznikol ako koncept na Floride v roku 1997/8 a v roku 1999 ho založil v Európe Steve Murray spolu s niekoľkými z najskúsenejších profesionálnych inštruktorov technického a športového potápania ITTB (The International TechnicalTraining Board of the ETDA European Technical Diving Agency Ltd.).

Cieľom bolo priniesť bezpečnejší a pokročilejší potápačský výcvik a zabezpečiť vyššie štandardy pre širokú verejnosť z celého sveta.

ITDA Group má odvtedy najlepší záznam o bezpečnosti zo všetkých agentúr. Zakladajúci členovia boli certifikovaný profesionálny vyučujúci potápania na úrovni riaditeľov výcviku z certifikovaných agentúr uznaných na národných aj medzinárodných úrovniach. Zistili, že existovala celosvetová potreba pre štandardizáciu a zjednotenie podmienok na výcvik inštruktorov a bezpečnejšieho potápania ako aj potreba na využitie najmodernejších technológií pri výučbe študentov v národne a medzinárodne uznaných certifikovaných programoch.

Profil potápačskej agentúry ITDA Group

V ITDA sa združilo veľa vynikajúcich profesionálnych potápačských inštruktorov. Naším spoločným cieľom je dosiahnuť čo najvyššiu možnú úroveň služieb v oblastiach ich expertízy. Spojili sme sa, aby sme vytvorili čo najdokonalejšiu agentúru pokrývajúcu športové potápanie, technické potápanie, výcvik inštruktorov, výcvik priemyselných (pracovných) potápačov, hyperbarický, zdravotný výcvik a výcvik špecializovanej prvej pomoci.

Spojili sme profesionálne Technické potápačské agentúry, Športové potápačské agentúry a to najlepšie z Priemyselného profesionálneho a Zdravotného výcviku, plus divíziu profesionálnych služieb ako jednu skupinu. Z jedného zdroja tak ponúkame všetky tieto rozdielne, ale životne dôležité prvky.

(V roku 2010 sme vytvorili ITDA Group International Inc. Ltd., na zjednotenie nášho výcviku).

Vyhlásenie o dodržiavaní štandardov

Normy a štandardy pre všetky úrovne našich programov sú v zhode, alebo prevyšujú súčasné štandardy väčšiny Športových potápačských asociácií a štátnych orgánov, vrátane: The Recreational Scuba Training Council (RSTC). Kópiu našich štandardov nájdete tiež na webe: www.diveitda.org Naše štandardy sa vyrovnajú aj štandardom CMAS the World Underwater Federation.

avyše sme rozšírili naše výcvikové programy, aby sme reflektovali SKUTOČNÉ potreby potápačov na regionálnej a miestnej úrovni. Včlenili sme národné a federálne štandardy. (Zhodujeme sa so štandardmi UK HSE schválenými od roku 2005 a zo štandardmi ďalších 12 štátov EÚ. V roku 2007 pribudli aj Singapúr a Malajzia). A od roku 2009 naše programy spĺňajú normy ISO.

Členské agentúry RSTC zabezpečujú výcvik pre viac ako 85% celosvetovo certifikovaných potápačov, hlavne v USA. K členským agentúram RSTC patria:

IDEA International Diving Educators Association
NASDS - National Association of Scuba Diving Schools
PADI - Professional Association of Diving Instructors
PDIC - Professional Diving Instructors Corporation
SSI - Scuba Schools International

ITDA Group International pokrýva; Technický, Športový, Komerčný a Zdravotnícky výcvik. Žiadna RSTC Agentúra nemá takýto záber. ITDA nie je v súčasnosti členom RSTC . Z jednoduchého dôvodu: my nemusíme byť členmi, už teraz máme vyššie štandardy a medzinárodné uznanie. ITDA Group International ponúka úplný kontinuálny vzdelávací program začínajúci detskými programami a šnorchlovaním až po Inštruktora, Trénera, Riaditeľa kurzu a Skúšajúceho / Hodnotiteľa, pokrývajúc celú oblasť potápania (technické, športové, priemyselné/pracovné a záchranárske / zdravotné).

Pre študentov aj inštruktorov je na výber množstvo špecializovaných kurzov.

ITDA Group bola prvá certifikovaná agentúra, ktorá včlenila záchranárske zručnosti už na vstupné úrovne kurzov a zvýšila štandardy bezpečnosti pri potápaní zvýšením počtu výcvikových ponorov.

Sme tiež prvou agentúrou, ktorá ponúka integrovaný program výcviku inštruktorov na troch úrovniach, pokrývajúc športovú, technickú a zdravotnú oblasť.

ITDA Group je taktiež prvá agentúra ponúkajúca programy Hyperbaric a Dive Medic od IHMP Medical Training Company. “International Hyperbaric and Medical Programs” (Špecializovaná organizácia na hyperbarický medicínsky tréning. V súčasnosti sú časťou ITDA Group). ITDA Group je veľmi progresívnou organizáciou uznáva expertízu iných certifikovaných agentúr. Nevystupuje proti žiadnej agentúre, ktorá je zaviazaná bezpečnému školeniu študentov a inštruktorov. Spolupracujeme s inštruktormi z iných agentúr a máme multi agentúrnu politiku.

Uznávame certifikáty a školenia ostatných agentúr. Študenti môžu využiť už dosiahnutú kvalifikáciu a pokračovať s ITDA v ďalšom štúdiu na pokročilejších a profesionálnych úrovniach, alebo prestúpiť priamo do ITDA na ich súčasnej úrovni. ITDA Group je schválená UK HSE Vládou.

Naše štandardy sa prelínajú zo štandardmi väčšiny medzinárodných asociácií.

ITDA Group ponúka rovnakú, alebo vyššiu úroveň výcviku ako nasledovné organizácie:

• CMAS World Underwater federation
• IDEA Worldwide
• PADI Worldwide
• NAUI Worldwide
• PDIC International
• BSAC UK / BSAC International & SSAC
• FEDAS Spain
• FEDAS Latin America
• SSI International
• SSA UK & International (a mnoho, mnoho ďalších..)

Športové programy skupiny ITDA Group International rýchlo expandujú a rozširujú sa po celom svete. Nie je to inak ani v EU, USA a v Ázii.

Európsku komunitu považujeme za rodinu veľkých potápačských národov, Francúzi sú známi svojou obdivuhodnou potápačskou históriou, Taliani a Španieli svojou láskou k tomuto športu a samozrejme Angličania, Nemci, Holanďania a Škandinávci pre svoju vysokú odolnosť a odvahu potápať sa v menej ako perfektných podmienkach.

ITDA Group Športový tréningový program je stavaný tak, aby vyhovel požiadavkám potápačov z celého sveta, pričom berie do úvahy rôznorodosť podmienok od teplých vôd Stredomoria, Karibiku, Červeného mora, Indického oceánu, južného Atlantiku po Baltické more, Severné more, severný Pacifik a Arktický oceán na severnej hemisfére. V Európe máme obrovskú výhodu, že behom 3-4 hodín letu lietadlom sa z väčšiny európskych miest dostaneme na niektoré z najkrajších a najrozmanitejších potápačských destinácií na našej planéte. Od Severného mora, cez Kanárske ostrovy, Cape Verde, až po Stredozemné more a Egypt. A samozrejme potápanie sa stáva stále populárnejším v južnej a juhovýchodnej Ázii…… Podmienky sa rôznia od skoro mínusových teplôt a nulovej viditeľnosti cez skoro tropických +25 stupňov a viditeľnosti presahujúcej 20m na Kanárskych ostrovoch až po teploty nad 28 stupňov a viditeľnosť presahujúcu 30m v Červenom mori a v oblastiach Blízkeho východu, atď. Väčšina potápačských agentúr píše svoje príručky a učebnice pre Spojené štáty, pretože tam sídlia. Na druhej strane ITDA Group zakladá svoj tréningový program na regionálnych danostiach a odlišnostiach a je prispôsobený miestnym zákonom a podmienkam na potápanie. Vyhovuje medzinárodným štandardom (ISO) a zároveň národným predpisom upravujúcim bezpečnosť a podmienky pri potápaní a vyučovacie štandardy.

ITDA Group International si vytvorila nasledovné medzinárodné regionálne zastúpenia:

International Technical Diving Agency Ltd. & ITDA Europe Ltd. (UK)
ITDA Group Spain & Portugal: Regional Office. Puerto Rico, Gran Canaria, Canary Is.
Country Offices Europe: ITDA Group Poland – ITDA Group Norway – ITDA Group Germany
ITDA Group EU Representatives: Italy / Greece / Malta / Cyprus / Turkey / Ireland & Scotland
Regionálne kancelárie.
ITDA Group U.K. Scandinavia, Middle East & Europe
ITDA Group Asia SE & Asia Pacific Singapore & Malaysia
ITDA Group USA, Mexico, Caribbean, Bahamas & Canada
ITDA Group Slovensko, Polsko a ďalšie.